Heat-Pump Nedir?

Heat-Pump Nedir?

Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Heat-Pump dış ortamda bulunan ısıyı iç ortama taşır. Bu sayede elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çeviren elektrik sobalarına göre 2-3 kat daha az enerji tüketir.

Heat-Pump Özelliği Olan Klimalar Nasıl Isıtır?

Bu özelliğe sahip klimalar, soğutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da soğutucu akışkan gazını yoğunlaştırarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için, dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşıp emdiği ısıyı gereken ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

Heat-Pump Klimalar Hangi Durumlarda Isıtma Amaçlı Kullanılmalıdır?

Heat-Pump dış ortamda bulunan ısıyı iç ortama taşır. Dış ortam sıcaklığı düştükçe, heat-pump performansı da düşecektir. Bu nedenle, Heat-Pump klimaların çok soğuk iklimlerde ana ısınma aracı olarak kullanılmaları, yeterli ısıtma sağlanamayacağından uygun değildir. Bu tarz iklimlerde ana ısınma aracına ilave yardımcı ısınma aracı olarak kullanılabilirler. Özellikle, kış aylarının daha ılıman geçtiği ve dış ortam sıcaklıklarının 0-3 derecenin altına düşmediği durumlarda klimadan daha iyi ısıtma performansı alınabilir. Yalnızca klima ile ısıtılacak mekanlarda özellikle binanın ısı yalıtımı çok önemlidir.

Menü